Denitrifikationsbakterierna

De bakterier som reducerar nitrat till kvävgas eller lustgas använder sig normalt sett av syre vid nedbrytning av organiskt material. Vid brist på syre kan de istället utnyttja av nitrat för sin respiration (Tonderski et al red, 2002). Denitrifikation pågår därför endast under syrefattiga förhållanden. Förutsättningen för att denitrifikation ska kunna ske är att förhållandena är syrefattiga och att det finns tillgång till organiskt material och nitrat.

 
Denitrifierarna är en av de mest framgångsrika fysiologiska grupperna bland mikroorganismer i naturen. De finns representerade i många miljöer, till exempel terrestra, marina och limniska. Av de bakterier som kan växa anaerobt utgör denitrifierarna ungefär 20 %. Förekomsten av denitrifierare är större i jord och sediment än i vatten beroende på större tillgång på kol i dessa miljöer. Störst möjligheter till denitrifikation finns i miljöer med varierande aeroba och anaeroba zoner där en samtidig nitrifikation kan försörja denitrifikationen med nitrat (Ingesson, 1996).

 
Att denitrifikationsbakterierna är så framgångsrika kan delvis förklaras av deras förmåga att konkurrera om organiskt material. Oftast existerar denitrifierarna i naturen tack vare sin förmåga att konkurrera om kol men utnyttjar ofta inte sin denitrifierande förmåga (Ingesson, 1996).

Sidan uppdaterad 2010-10-28 av Ulrika Williamsson
Relaterade länkar
EU Jordbruk- och Landsbygdsutveckling Länsstyrelsernas hemsida LRF:s hemsida Jordbruksverkets hemsida Samarbetspartners
Greppa är ett samarbete mellan Jordbruksverket, LRF, länsstyrelserna och flera andra rådgivningsorganisationer i Sverige.
Greppa Näringen
Telefon växel 0771-57 34 56
E-post info@greppa.nu
Kontakt