Omfattning av övergödning i sjöar

Idag är många sjöar i jordbrukslandskapet och i anslutning till tätorter näringsrika. Enligt riksinventeringen av sjöar från 1995 då sjöar över hela landet provtogs har ca 1400 sjöar en fosforhalt som är högre än 25 mg/l (Naturvårdsverket, 1999). Det motsvarar ca 2,3% av sjöarna. De flesta av sjöarna med förhöjda halter finns i Syd och Mellansverige upp till Dalälven och i Norrlands kustland. Enligt samma inventering hade ca 25% av de inventerade vattendragen fosforhalter över 25 mg/l. Man räknar med att vattendragen i slättbygderna har halter av fosfor och kväve som är 4-4.5 ggr respektive 4-10 ggr högre än beräknade ursprungliga halter. De ursprungliga halterna avser en situation där det inte finns någon mänsklig verksamhet.

Datavärd för programmet för sötvatten dvs, sjöar och vattendrag är SLU och mer information om koncentrationer och trender i ett stort antal sjöar och vattendrag mm kan fås på www.ma.slu.selänk till annan webbplats.

Sidan uppdaterad 2010-10-28 av Ulrika Williamsson
EU Jordbruk- och Landsbygdsutveckling Länsstyrelsernas hemsida LRF:s hemsida Jordbruksverkets hemsida Samarbetspartners
Greppa är ett samarbete mellan Jordbruksverket, LRF, länsstyrelserna och flera andra rådgivningsorganisationer i Sverige.
Greppa Näringen
Telefon växel 0771-57 34 56
E-post info@greppa.nu
Kontakt