Nordsjösamarbetet

Det finns en rad övriga initiativ i miljöfrågorna som påverkar lantbruket. Ett exempel är Nordsjösamarbetet, aktivt sedan 1984, där olika målsättningar och gemensamma åtgärder har framtagits i samband med de såkallade Nordsjökonferenserna. Tanken bakom detta samarbete är att förstärka och effektivisera implementeringen av redan gällande internationella överenskommelser för att skydda Nordsjön. Samarbetet sker inte enbart på statlig nivå, även mellanstatliga organisationer och NGOer (Non Governmental Organisations/ Icke Statliga Organisationer) är aktiva.

Nordsjökommissionen verkar genom att samarbeta med och påverka nationella politiker och de 71 regionala myndigheter som direkt eller indirekt är medlemmar. Kommissionen följer upp de åtaganden som har överenskommits på Nordsjökonferenserna

Resultaten av Nordsjökonferenserna har bl.a. varit identifikation av övergödslade vattenområden, överenskommelse att sätta maximala värden på tillåten växtnäringstillförsel för en given gröda, mål för växtnäringsreduktion och förlängning av målen för växtnäringsreduktion.

Sidan uppdaterad 2010-10-28 av Ulrika Williamsson
EU Jordbruk- och Landsbygdsutveckling Länsstyrelsernas hemsida LRF:s hemsida Jordbruksverkets hemsida Samarbetspartners
Greppa är ett samarbete mellan Jordbruksverket, LRF, länsstyrelserna och flera andra rådgivningsorganisationer i Sverige.
Greppa Näringen
Telefon växel 0771-57 34 56
E-post info@greppa.nu
Kontakt