2001-12-04 | Allmänt

Klimatgaser och Greppa Näringen

Finns det någon koppling mellan den heta diskussionen om växthuseffekten och Greppa Näringen? Ja, det gör det. Avgången av lustgas (dikväveoxid) från åkermark kommer påverkas av Greppa Näringen.
Den 29 november presenterade regeringen den sk klimatpropositionen. Man förslår att Sverige ska minska utsläppet av växthusgaser med minst 4 % till 2010. Man räknar med sex olika växthusgaser varav koldioxid, metan och lustgas är de viktigaste. Mer fakta om klimatgaser och jordbruk hittar du i "Uppslagsboken" här på hemsidan.

Genom avgången av lustgas hör klimatfrågan nära ihop med Greppa Näringen. Lustgas är en aggressiv växthusgas, ca 310 gånger starkare än koldioxid. Kunskapen om lustgasavgång är bristfällig men lustgas avgår från kväveomsättning i åkermark, som en del av det utlakade kvävet, som en del av ammoniakavgången samt även från tillverkning av handelsgödsel. Det betyder att om vi med rådgivningen i Greppa Näringen lyckas minska ammoniakavgången, kväveutlakningen samt även givorna av handelsgödsel där det behövs kommer lustgasavgången också minska. Vi får det "på köpet". Sannolikt har avgången av lustgas från åkermark redan minskat i viss mån då både kväveutlakningen minskat samt försäljningen av handelsgödsel.

Motivet för att lyckas med Greppa Näringen är alltså stort. Inte bara de övriga miljökvalitetsmålen Ingen övergödning (kväve och fosforförluster från åker), Grundvatten av god kvalitet (nitratutlakning) och Bara naturlig försurning (ammoniakavgång från stallgödsel) utan även klimatmålet kan nås om Greppa lyckas.

Markus Hoffmann, LRFlänk till annan webbplats

Sidan uppdaterad 2011-04-11 av Ulrika Williamsson
EU Jordbruk- och Landsbygdsutveckling Länsstyrelsernas hemsida LRF:s hemsida Jordbruksverkets hemsida Samarbetspartners
Greppa är ett samarbete mellan Jordbruksverket, LRF, länsstyrelserna och flera andra rådgivningsorganisationer i Sverige.
Greppa Näringen
Telefon växel 0771-57 34 56
E-post info@greppa.nu
Kontakt