På Bjursnäs är man
snabb i vändningarna
Hans Leion brukar ner flytgödseln från grisarna snabbare än lagen föreskriver för att hushålla med kvävet men tycker inte att det är så märkvärdigt. "Så gör nog alla bönderna här i trakten. Kanske beror det på att vi är smålänningar", säger han och ler lite finurligt.
Hans och Ingrid Leion brukar en gård i Bjursnäs ett par mil söder om Kalmar. På gården finns 180 suggor i ett nytt suggstall och årligen produceras ca 4 200 slaktsvin. Att bygga nytt innebär möjlighet till nya lösningar och en sådan är att gödseln i det nya stallet kyls. I gödselrensbottnarna ligger slingor som sänker gödselns temperatur till 9-10 grader. Det kommer att minska ammoniakavgången från stallet och göra gödseln kväverikare.
Snabb nedbrukning
Utvecklingen hos Leions har gått mot snabbare nedbrukning av gödseln. Hans förklarar att tidigare odlade man potatis och då var man angelägen om att bruka ner gödseln snabbt för att kvävet skulle komma potatisen tillgodo. "Det tog för lång tid med plogen", säger Hans. Att först sprida och sedan koppla om till harven eller kultivatorn tyckte man också tog för lång tid. Därför lejer man numera in spridningen och då blir det lättare att mylla ner snabbt. "Nu kör vi så snart det är möjligt med harven eller

bogserad kultivator. Vi ligger efter tunnan i tidenså det kladdar lagom i däcken. Får han en och en halv timmes försprång brukar det räcka", säger Hans. Hans tycker inte att det
är så märkvärdigt att han brukar ner gödseln snabbt. "Så gör nog alla bönderna här i trakten. Kanske beror det på att vi är småläningar och måna om kvävet" säger han och ler lite finurligt. För att veta vad som sprids tar Hans analyser på gödseln. "Det ska bli spännande att se analysvärden på gödseln från det nya stallet. Det kan bli ett kvitto på att kylningen av gödseln minskat ammoniakavgången," säger Hans. I byn har man också en gemensam "gödselburk" för analys. Hans har spridningskontrakt med grannar för att få tillräcklig areal för spridning. Han tycker att en bra fördelning av gödseln under året underlättas av kontraktet med grannarna. De har en annan växtodling med t.ex. vall vilket öppnar fler tillfällen till spridning under året. Hans försöker själv undvika att sprida till höstsäd på hösten och har gått in med höstraps för att få ett bättre spridningstillfälle än till höstsäd. Även tidigare generationer visste att det är viktigt att bruka ner gödseln snabbt, som man gör på Bjursnäs:
"Ned med gödseln i jorden så fort sommöjligt! Annars går kväfvet åt skogen."Carl Larsson, Spadarvet.