
I vindtunnlar uppmättes 22-procentiga förluster av kväve som ammoniak i säd, och ännu mer i vallar. Foto: ASAS
Urean mindre effektiv
Det fanns ett samband mellan skillnaden i ammoniakförluster från urea och ammoniumnitrat, och den extra ureagödsling som krävdes för att nå upp till samma kväveupptag i grödan som vid gödsling med ammoniumnitratet. På tio försökslokaler testades också olika kvävenivåer vid gödslingen, för att studera kväveresponsen i vall och höstsäd tidigt på våren. I vallen var det ingen skillnad i kväverespons mellan urea och ammoniumnitrat, vilket antogs bero på kallt väder vid spridningstillfället. I höstsäden var däremot ammoniumnitrat mer effektiv än urean.
Ureagödsel ska helst spridas på våt jord eller då regn väntas inom kort. Den kan dock ge lägre skörd och proteinhalt i kärnan och är ofta mindre kostnadseffektivt, enligt forskaren Peter Dampney.
Kväveutlakningen blev lika stor vid gödsling med urea som med ammoniumnitrat, men förlorades i olika form. Ammoniumnitrat utlakades i allt väsentligt som nitrat-N, medan det från urea skedde till 50 procent som urea-N och till 50 procent som nitrat-N.
Ett sätt att minska ammoniakavgången från urean i fält är att mylla ner gödseln vid spridning, enligt Jordbruksverkets växtnäringsbrev, dec-08. Lagen säger att myllning eller nedbrukning ska ske inom fyra timmar.
Källor:
Dampney, Peter. 2009. Tema F7, Dansk Plantekongres. Effect of N-fertilizertype on yield and loss of nitrogen. http://www.lr.dk
Växtnäringsbrev från Jordbruksverket från 05-12-2008. Urea som gödselmedel.
http://www.sjv.se
