2009-06-02 | Allmänt

Grøn växt i Danmark

I Danmark har regeringen föreslagit ett rejält omtag i miljöarbetet. En nystart som ska ta ett stort kliv i både klimat, övergödningsfrågan och med biologisk mångfald. Lantbruket spelar naturligtvis en nyckelroll i det omfattande programmet Grön växt där man kanske kommer skrota de omtalade gödselräkenskaperna.

Förslagen i Grön växt ska gynna miljön, men även ge större frihet till lantbruksföretagen. Foto: Monica Kling

Grön växt är ett omfattande program och spänner över både övergödning, växtskyddsmedel, klimatgaser, biologisk mångfald, dricksvatten mm. För den del som handlar om vattenvård och övergödning har programmet som mål att klara de mål man sätter upp för danskt vatten inom EU:s vattendirektiv. För att klara dessa räknar man med att behöva minska kväveutsläppen med ca 19 000 ton och fosfor med 210 ton.

Handelskvoter för läckage
Den enskilt mest anmärkningsvärda åtgärd man föreslår för att klara en del av de 19 000 tonnen kväve är att göra en "grön omställning" av de nuvarande gödselräkenskaperna som reglerar hur mycket bonden får gödsla. Det kan betyda att de tas bort och ersätts med en mängd kväve som varje gård får läcka. Denna mängd kan köpas och säljas. Ett sådant system blir mer målstyrt än detaljstyrt och bonden får själv välja motåtgärder som är bäst och billigast på den egna gården. 2012 hoppas man att detta nya system ska vara i funktion. Det ska leda till cirka 10 000 ton minskad kväveutlakning men man räknar inte med någon fosforeffekt. Det kommer också ge lägre utsläpp av klimatgaser.

10 meters skyddszoner
Man tänker sig också förnya och att skärpa en del av de generella reglerna. Man vill förbjuda "viss jordbearbetning på hösten som främjar kväveutlakningen". Det och annat ska ge 2 000 ton och 20 ton minskat kväve- respektive fosforläckage. Man tänker sig också krav på 10 meters odlingsfria zoner längs sjöar och vattendrag. Man kallar det krav men skriver ändå att man kommer att ersätta lantbrukarna för intrånget. Våtmarker är en nygammal åtgärd och man siktar på att anlägga 10 000 hektar till 2015. Våtmarker är förstås frivilligt och det är det också att låta sin åkermark översvämmas. Man hoppas på en mer systematisk regelbunden och framförallt styrd översvämning av åkermark särskilt uppströms sjöar. Det sistnämnda är en åtgärd som nog många höjer på ögonbrynen över men man kallar det extensifiering av ådalar och är något man ska kunna få betalt för.

Programmet sträcker sig fram till 2015 vilket är målåret för vattendirektivets första förvaltningscykel. Nästa period är 2015 — 2021. Den del av Grön växt som riktar sig mot vattenvården i lantbruket beräknas kosta ca 500 miljoner danska kronor per år. Det ska bekostas med egna nationella medel men även med medel ur EU:s Landsbygdsprogram.

Läs hela rapporten på http://www.mim.dklänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Markus Hoffmann

Sidan uppdaterad 2011-04-11 av Ulrika Williamsson
EU Jordbruk- och Landsbygdsutveckling Länsstyrelsernas hemsida LRF:s hemsida Jordbruksverkets hemsida Samarbetspartners
Greppa är ett samarbete mellan Jordbruksverket, LRF, länsstyrelserna och flera andra rådgivningsorganisationer i Sverige.
Greppa Näringen
Telefon växel 0771-57 34 56
E-post info@greppa.nu
Kontakt